Niebanalny prezent- wizyta w teatrze. Jak się tam zachowywać?

Ciekawym prezentem, który ucieszy bądź zaskoczy może być bilet do teatru. Osoby, które lubią sztukę i obcują z nią na co dzień z pewnością będą zadowolone. Jest to dla nich nie lada gratka i przyjemność.
Ci którzy na co dzień nie mają kontaktu ze sztuką, a jedyną formą z którą obcują jest oglądanie telewizji mogą się poczuć nieco zaskoczeni. Co wcale nie oznacza, że będą niezadowoleni. W małe zakłopotanie może ich wprawić fakt, że nie będą wiedzieli jak w takim miejscu jak teatr się zachować, jak ubrać. Dla takich właśnie osób powstał ten artykuł, by przybliżyć savoir vivre w teatrze.


Samo wyjście do teatru łączy się z tym, że spotykamy przy tej okazji innych ludzi. Najczęściej nieznajomych, którzy podobnie jak my przyszli na spektakl. Warto więc nauczyć się zasad zachowania w miejscach publicznych, aby nie przeszkadzać innym podziwia sztuki.
Należy pamiętać o tym, że w teatrze nie jesteśmy sami. Jeśli nawet widzów jest niewielu to oczywiście są aktorzy na scenie, którym nasze niewłaściwe zachowanie może przeszkadzać w wystawianiu spektaklu. Nie dopuszczalne więc jest jedzenie na widowni czegokolwiek, a już szczególnie szeleszczenie papierkami. Nawet bezgłośne jedzenie może rozpraszać aktorów, a poza tym z pewnością wyraża brak szacunku dla ich pracy.
Nie wypada również rozmawiać, szeptać do innych osób. A już bezwzględnie wymagane jest wyciszenie telefonu oraz nie korzystanie z niego podczas sztuki. Jeśli mamy ochotę porozmawiać z kimś na temat tego co się dzieje na scenie to poczekajmy do przerwy. Wówczas będziemy mieli trochę czasu na przedyskutowanie tego co zobaczyliśmy.
Niegrzeczne jest również spóźnianie się do teatru. Jeśli grane jest większe przedstawienie wówczas musimy się liczyć z tym, że możemy zostać wpuszczeni na salę dopiero po przerwie. Być może ktoś pozwoli nam wejść po cichu na salę, ale wówczas należy zająć wolne miejsce z brzegu, nie przeciskać się do środka rzędu w poszukiwaniu swojego miejsca, gdyż z pewnością wywoła to zamieszanie i będzie przeszkadzało innym widzom w oglądaniu.
Jeśli chodzi o strój to tutaj również obowiązują pewne normy. Kiedyś wyjście do teatru traktowane było jak święto więc wymagany był uroczysty strój. Dzisiaj nadal wymaga się eleganckiego ubioru. Owszem nikt nas nie wygoni w innym stroju, ale może nam zwrócić uwagę o jego niestosowności.
Kolejną zasadą, której powinniśmy przestrzegać są oklaski. A w zasadzie ich brak podczas występu. W odróżnieniu od koncertów w teatrze nie klaszcze  podczas przedstawienia. Można to robić w przerwie bądź po zakończeniu sztuki. Oklaski w trakcie przedstawienia mogą je zakłócać i wprowadzać niepotrzebne zamieszanie.
Jeśli sztuka nie przypadła nam go gustu nie wolno gwizdać czy w inny sposób wyrażać swojego niezadowolenia. Lepiej jest przemilczeć tą kwestię.
Jak widzimy tych zasad obowiązujących w teatrze nie ma aż tak dużo. Nie ma się czego obawiać. Obcowanie ze sztuką może być naprawdę pięknym przeżyciem. Warto otaczać się kulturą, wnosi ona dużo dobrego do naszego życia, ubogaca je wewnętrznie, wzmacnia naszą wrażliwość, pozwala inaczej postrzegać świat.

teatr

Leave a Reply